Fordított ozmózis
A fordított ozmózis elven működő vízszűrők kvázi desztillált vizet hoznak létre, ezért szokás ezeket a berendezéseket úgynevezett visszasózó patronnal szerelni, amelyek “visszateszik” a vízbe az alapvető ásványi anyagokat.
Az egyik hátránya ezeknek a berendezéseknek, hogy az ozmózis membrán vízáteresztő képessége nagyon kicsi, így a legtöbb ilyen készülék tartozéka egy tartály, amely az előre megszűrt vizet tartalmazza, enélkül a puffer tartály nélkül a csapból szinte csak csöpögő víz folyna. Amikor a csapot megnyitjuk, akkor ebből a tartályból vesszük a vizet, amely utána mindig visszatöltődik.
Mivel hosszú távon nem egészséges a szűrt víz tárolása a tartályban, ezért egy-két fős háztartásokba ilyen berendezés nem igazán ajánlott.
További hátránya az ilyen készülékeknek, hogyha nincs legalább 3 BAR nyomás a vízvételi helyen, akkor nyomásfokozó pumpa felszerelése szükséges.
A fordított ozmózis technológia jellegéből adódóan a vízszűrés folyamán szennyvíz is keletkezik, ezt általában technikai víznek hívjuk, így az ilyen berendezések használata esetén elkerülhetetlen a vízfogyasztás növekedése. Kb. a víz 1/3-a 1/2-e távozik szennyvízként ezen technológia esetén.
Habár vitathatatlan, hogy a fordított ozmózis a leghatékonyabb vízszűrési technológia, láthatjuk, hogy rengeteg hátránya is van.