Orvosi ajánlások alapján, egy 80kg-os középkorú embernek meg kell innia naponta majd' 3 liter folyadékot, lehetőleg vizet. A folyadékok pótlására ma már számtalan alternatíva létezik, a szakemberek mégis a vizet javasolják a túlcukrozott, tartósítószerekben, adalékanyagokban dúskáló üdítők, no meg az alkohol helyett.
Miért fontos a tiszta víz az emberi szervezet számára?
Talán nem gondoltad volna, de az emberi szervezet nagy részét víz alkotja: egy csecsemő testének 70%-a víz, felnőtt esetében ez az arány 60%-ra módosul, míg az idősebbek körében már csak 50%-os a szervezet víztartalma.
A víz az emberi szervezet hasznos, nélkülözhetetlen építőeleme. Olyan folyamatokat befolyásol többek között, mint például:
- a vérkeringés,
- a vérnyomás,
- a vér összetétele,
- az emésztési és felszívódási folyamatok,
- a salakanyagok kiválasztása,
- a testhőmérséklet szabályozása,
- a sav-bázis egyensúly fenntartása,
- és emellett még oldószerként, hőtároló folyadékként, valamint vivőanyagként is funkcionál.
Éppen ezért, ha nem figyelsz arra, hogy a folyadékháztartásod rendben legyen, az dehidratáltsághoz vezet, ez pedig komoly károkat okozhat a szervezetedben. Mivel a vízzel együtt fontos ásványi anyagokat és sókat veszít a tested, az alábbi tünetek léphetnek fel a kiszáradás során:
- szédülés és kábultság,
- émelygés,
- fejfájás,
- fokozódó savtermelés,
- száraz ajkak, szemek, bőr,
- koncentrációképesség romlása,
- terhelhetőség csökkenése,
- salakanyagok nem elégséges ürítése,
- erőtlenség,
- állóképesség csökkenése.
Abban az esetben, ha a dehidratáció tartóssá válik, az a vesékre is hatással van. Könnyen képződhet vesekő, de székrekedés, koleszterinproblémák, illetve a legsúlyosabb esetekben még májkárosodás, izom- és ízületi problémák is megjelenhetnek.
Emiatt ajánlott a napi kb. 3 liter folyadék, lehetőleg víz elfogyasztása. Ha a vízháztartás felborul, azt a szervezeted is megsínyli – főleg ebben a rekkenő hőségben.
Na de mit igyál?
Az ásványvizek tartalmazhatnak az egészségre káros szennyeződést, illetve olyan mikroműanyagokat, amiknek a hosszú távú fogyasztása egyáltalán nem ajánlott.
Ugyanez a helyzet a PET-palackokkal is: hő hatására ezekből is eredhet az ásványvizek szennyezettsége, főként a palackok antimon tartalma miatt. Az antimon egy arzénhoz hasonló toxikus anyag, és ha például meleg helyen tárolod az ásványvizet, akkor az beleoldódhat a palackos vízbe.
Arról nem is beszélve, hogy a palackok előállítása mennyire környezetszennyező, és az újrahasznosításuk sem megoldott. Főleg, hogy Magyarországon a szelektív hulladékgyűjtés is gyerekcipőben jár még, így egyetlen darab PET-palack lebomlási ideje 450 év. Ráadásul egy üveg ásványvíz árából minimum 15-20 Ft-ot a palack díja tesz ki, éves szinten egyedülállóként is komoly kiadást jelenthet ez tehát, családban pedig főleg.
A csapvizek Magyarországon tartalmazhatnak arzént és ólmot is, csak, hogy a két legnagyobb problémát okoz szennyeződést említsük. (Az ólomszennyezettségnek külön cikket szenteltünk, melyet ide kattintva érhetsz el.)
És valljuk be a klóros csapvíz annyira nem guszta.
A legegészségesebb és legjobb minőségő ivóvíz a háztartásilag utószűrt csapvíz. Számtalan víztisztító berendezés közül választhatsz, amik sikerrel szűrik ki a csapvízből az olyan mérgező nehézfémeket például, mint az ólom és az arzén. De a szerves anyagokkal, a baktériumokkal, mikroorganizmusokkal, és a permetszerekkel is megbirkóznak. És természetesen a klórt is eltávolítjak így a végeredmény egy tiszta, klórmentes, egészséges, finom ivóvíz.
Szóval, ha Te is belefáradtál az ásványvíz cipelésébe, nézz szét nálunk, és találd meg a számodra legmegfelelőbb vízszűrőt! Hosszab távon még olcsóbbb is, mint az ásványvíz. Ne feledd a legegészségesebb és legjobb minőségő ivóvíz a háztartásilag utószűrt csapvíz.
